نوسازی و بازسازی ساختمان
2021/03/10

محوطه سازی

محوطه سازی چیست؟

ارائه یک تعریف منظم و کامل از محوطه سازی می‌تواند مقدمه‌ای خوب برای این مقاله و چگونگی محوطه سازی باشد. به طور کلی محوطه سازی عبارت است از معماری نمای خارجی و فضای بیرونی ساختمان. در واقع می‌توان گفت همان سلیقه و همان ظرافتی که در طراحی فضای داخلی به کار رفته می‌شود، در معماری فضای خارجی و نمای بیرونی ساختمان یا همان محوطه سازی اش نیز به کار رفته می‌شود.

محوطه سازی جلوه ویژه و زیبایی خاصی به خانه یا ویلای شما می‌بخشد و این امکان را برایتان فراهم می‌کند که علاوه بر فضای داخلی خانه یا ویلایتان، از فضای بیرونی‌اش نیز استفاده کنید و لذت شب نشینی‌های بلند تابستان و بهار و شب‌های خنک و بارانی پاییز و زمستان را به خوبی بچشید. اما شاید برای اینکار نیاز به راهنمایی و آگاهی از مراحل محوطه سازی داشته باشید و بخواهید بدانید چگونه می‌توانید محوطه سازی کنید و با ایجاد چه تغییراتی می‌توانید بهترین شکل یک محوطه سازی را در فضای بیرونی خانه یا ویلایتان اجرا کنید. پس با ما در این مقاله همراه باشید تا به شما پیشنهاداتی دهیم که ذهن شما را برای شروع پروژه محوطه سازی بازتر کرده و ایده‌هایی خلاقانه برای زیباتر کردن باغ یا حیاط منزلتان داشته باشید.

برای محوطه سازی چه کنیم؟

خوب است بدانید برای یک محوطه سازی اصولی و زیباتر چه تغییراتی را می‌توانید در فضای بیرونی ساختمانتان ایجاد کنید، یا به عبارتی بدانید برای محوطه سازی چه آیتم‌هایی در اختیار دارید.

1. محوطه سازی با گل و گیاه

کاشت گیاهانی یکدست و متناسب با فضا یکی از اقدامات مهم در محوطه سازی است و از جمله عواملی است که زیبایی فضا را چندین برابر می‌کند. بنابراین با یک طراحی زیبا در محیط و ایجاد فضایی خاص برای کاشت گیاهان می‌توانید یک بخش از پروژه محوطه سازی فضای بیرونی خانه یا ویلایتان را انجام دهید.

2. محوطه سازی با ایجاد فضاهای تفکیک شده

یکی از جالب‌ترین مزایای محوطه سازی این است که می‌توانید با یک طراحی ویژه فضاهایی تفکیک شده در محیط به وجود دارید که هر کدام علاوه بر جلوه بخشیدن به محیط، کاربری جداگانه‌ای را به شما هدیه دهند. به عنوان مثال می‌توانید بخشی از فضاهای حیاط یا باغ تان را به فضاهایی غیر هم سطح با تزئینات ویژه تبدیل کنید.

3. محوطه سازی با آلاچیق

یکی از ُپرکاربردترین آیتم‌هایی که در محوطه سازی‌ها معمولاً دیده‌اید، استفاده از آلاچیق‌هایی با طراحی‌های مختلف در باغ یا حیاط است. آلاچیق‌ها از محبوب‌ترین گزینه‌ها در محوطه سازی هستند. آلاچیق‌ها علاوه بر زیبایی که به فضا می‌بخشند، راحتی بیشتری را هم برای ساکنین منزل به وجود می‌آورند.

4. محوطه سازی با استخرها

ساخت یک استخر در فضای باغ و حیاط یکی از لوکس‌ترین گزینه‌هایی از است که طی پروژه محوطه سازی در فضا اعمال می‌شود. می‌توان گفت که محوطه سازی با برخی گزینه‌هایش محبوب است که یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های محوطه سازی استخرها هستند. معمولاً ساخت یک استخر که ابعادش متناسب با فضای کلی محوطه بیرونی ساختمان است می‌تواند یکی از اقدامات جذاب شما در محوطه سازی منزل یا ویلایتان باشد. مخصوصاً اگر خانه شما یک خانه ویلایی شخصی باشد.

5. محوطه سازی با آبنماها

گزینه دیگر در محوطه سازی که در سال‌های اخیر جزء محبوب‌ترین و پر استفاده ترین آیتم‌ها در محوطه سازی بوده است، نصب آبنماهایی است که در گوشه‌ای از حیاط شما قرار می‌گیرند و با جلوه خاصی ریزش آب را با اشکالی خاص برایتان به نمایش می‌گذارند. آبنماها معمولاً فقط بازی آب نیستند، بلکه می‌توانند نوعی باشند که با نورپردازی جذاب و خاصیت موزیکال بودنشان حال و هوای متفاوت و دلچسبی را در فضا برایتان ایجاد کنند.

6. محوطه سازی با باربیکیو

شاید برایتان جذاب باشد که در گوشه‌ای از فضای حیاط یا باغ خانه‌تان محلی ثابت داشته باشید که مختص به کباب کردن و صرف شام در دورهمی‌هایتان باشد. باربیکیوها انواع مختلفی دارند یکی از پُرطرفدارترین آیتم‌ها در محوطه سازی هستند. اگر در حیاط یا باغ‌تان فضای کافی دارید می‌توانید یک دست میز و صندلی جمع و جور هم در نزدیکی محل باربیکیوتان تدارک ببینید تا به راحتی بتوانید دورهمی‌های خود به صرف ناهار یا شام را به راه بیاندازید. بیشتر بخوانید: تعمیر کار یخچال

7. محوطه سازی با نورپردازی

اگر بخواهیم صادق باشیم، نورپردازی بخش کامل کننده پروژه محوطه سازی است. تجربه نشان داده که هر محوطه سازی با یک نورپردازی صحیح و اصولی شمایل زیباتر و شیک‌تری پیدا کرده است که قابل مقایسه با محوطه سازی‌های ساده‌تر نبوده است. نورپردازی را می‌توانید به راحتی در هر بخشی از محوطه سازی‌تان به کار ببرید و نتیجه بسیار مطلوب کار را ببینید. به طور مثال نورپردازی بر روی دیوارهای اصلی حیاط، نورپردازی در مسیر ورودی از درب حیاط تا درب ورودی ساختمان، نورپردازی در حاشیه استخر یا آلاچیق. این‌ها نمونه‌هایی از نورپردازی در محوطه سازی هستند که نتیجه محوطه سازی را برایتان به مراتب شیک‌تر خواهند کرد.

موارد اشاره شده در بالا نمونه‌هایی از اقداماتی بود که شما می‌توانید در محوطه سازی فضای بیرونی ساختمان خود انجام دهید و سپس ببینید چه تاثیرات مطلوبی را در نمای خانه‌تان خواهند گذاشت. البته گفتنی است که تغییراتی که در محوطه سازی صورت می‌گیرند تنها به همین موارد اشاره شده خلاصه نمی‌شوند و از تنوع بالایی برخوردارند.

به عنوان مثال در نمونه‌های خاص‌تری از محوطه سازی نمونه‌هایی وجود دارند که در آن‌ها حتی نهرهای شبیه سازی شده و برکه‌های کوچک نیز ایجاد شده است. همانطوریکه پیش‌تر نیز گفته شد، محوطه سازی گزینه‌های بسیار متنوعی دارد، اما آنچه در این بین حائز اهمیت است این است که شما چه میزان بودجه‌ای را می‌خواهید صرف محوطه سازی در خانه یا ویلایتان کنید. زیرا هر آیتمی که شما به محوطه سازی حیاط‌تان اضافه می‌کنید، هزینه‌ای مجزا از شما طلب خواهد کرد.

بنابراین برای اینکه هم یک محوطه سازی دلخواه در فضای بیرونی ساختمانتان داشته باشید و هم خود را از دام هزینه‌های بیشتر در امان بدارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم ابتدا با در نظر گرفتن بودجه‌ای که برای این کار کنار گذاشته‌اید و فضایی که در اختیار دارید، مناسب‌ترین گزینه‌ها را برای محوطه سازیتان انتخاب کنید. منظور از گزینه‌های مناسب گزینه‌هایی است هم برایتان کاربردی است و هم به زیبایی فضا می‌افزاید و در عین حال اضافی و بلا استفاده نیز نیست.

طراحی ساختمان یک برنامه منسجم و منظم است که در قالب یک نقشه دقیق، به مهندسان و معماران می گوید یک ساختمان، چه ویژگی هایی باید داشته باشد. همه ما می دانیم که ساختمان هایی که در نقاط مختلف جهان ساخته شده اند، از نظر مصالح، متفاوت هستند. ساختمان های چوبی، آجری، بتنی، فولادی و سازه های کامپوزیتی پیش ساخته، نمونه هایی از متداول ترین بناهای جهان هستند. این شرایط برای طراحی ساخت ویلا نیز وجود دارد. تمام انواع ساختمان‌ ها را در کشور ایران در نقاط مختلف مشاهده می کنید. بسته به نوع شرایط آب و هوایی و بافت شهری و روستایی، نمونه هایی از انواع طراحی ساختمان در ایران نیز مشابه با نقاط مختلف جهان وجود دارند. از معماری هایی به سبک کلاسیک گرفته تا معماری مدرن یا سایر سبک های متداول در معماری، همگی در برنامه طراحی یک ساختمان لحاظ می شود. یکی از مهم ترین واژه هایی که در برنامه طراحی انواع ساختمان وجود دارد، “طراحی پلان ساختمان” نامیده می شود. طراحی پلان در نوع خود برای پروژه های ساخت و ساز بسیار اهمیت دارد. در حقیقت، بدون وجود یک نقشه و پلان برای یک ساختمان، آغاز به کار برای پروژه ساخت و ساز غیر ممکن است. چگونه مهندسان می توانند بدون داشتن یک نقشه دقیق که موقعیت یک ساختمان را مشخص می کند، یک پروژه را آغاز کنند. در ادامه این قسمت با طراحی ساختمان، طراحی پلان ساختمان و مهمترین نکات کاربردی در این دو مبحث آشنا می شویم.

طراحی پلان ساختمان چیست؟

طراحی پلان ساختمان، یکی از رشته های مرتبط با معماری و ساخت و ساز است. مهندسانی که در حوزه طراحی پلان فعالیت می‌کنند، تمام اطلاعات یک سازه را با کاربری مشخص بر روی نقشه، رسم کنند. نقشه نهایی، اطلاعات دقیقی را از تمام جزئیات در اختیار مهندسان ساخت و ساز قرار می‌دهد. در حقیقت، آنچه پلان ساختمان معرفی می‌کند، یک طرح کلی است که بر اساس آن می توان ساختمان مورد نظر را پیاده سازی کرد. هر قسمت از پلان ساختمان، یک سری مشخصات و ویژگی ها دارد؛ طراحی پلان ساختمان، یکی از مهمترین قسمت های طراحی ساختمان است. برای اینکه پلان ساختمان را به صورت حرفه ای طراحی کنید، نیاز دارید از کارشناسان با تجربه در این حوزه کمک بگیرید. شاید هم ترجیح می‌دهید طراحی پلان را به صورت سفارشی سازی به مجموعه تخصصی واگذار کنید. در هر صورت، کارشناسان متخصص در طراحی ساختمان در وبسایت اول خونه، این فرصت را از هر نظر برای فعالان حوزه ساخت و ساز پیمانکاری، مدیریت پیمان، طراحی ساختمان و نظایر این ها فراهم کرده‌اند. اگر تمایل دارید یک پلان ویژه برای ساختمان طراحی کنید و یا در نظر دارید طراحی پلان ساختمان را به صورت سفارشی سازی دریافت کنید، می توانید درخواست خود را از طریق بخش طراحی ساختمان در سایت اول خونه ارائه دهید. بیشتر بخوانید: نرده شیشه ای

مهمترین قسمت های طراحی پلان در طراحی ساختمان چیست؟

1. در طراحی پلان ساختمان، فضاهای خصوصی و عمومی مشخص می شود

یکی از مهمترین قسمت های طراحی ساختمان این است که در پلان، فضاهای خصوصی و عمومی به طور منظم، مشخص شود. در هر قسمت با رسم خطوط مختلف باید فضای خصوصی نظیر اتاق خواب، اتاق مطالعه و فضای عمومی شامل آشپزخانه، سالن نشیمن، درب ورودی، حمام و سرویس بهداشتی، بالکن یا تراس و غیره مشخص شود.

2. در طراحی پلان ساختمان، پله ها یا آسانسورها ضروری هستند

در بخش دیگر برای طراحی پلان باید مکان قرارگیری پله ها و آسانسورها را به دقت مشخص کنید. برای ساختمان های تک طبقه و ساختمان های ویلایی، نیازی به آسانسور نیست؛ اما برای مجتمع های مسکونی چند واحدی و حتی مراکز خرید، تعیین دقیق محل نصب آسانسور لازم است. این مسئله برای پلکان ها هم در ساختمان های مسکونی و هم تجاری ضرورت دارد.

3. توجه به درب ورودی ساختمان در طراحی ساختمان

توجه به درب ورودی ساختمان در طراحی ساختمان یکی از مهمترین نقاط در طراحی ساختمان در بخش طراحی پلان، توجه به درب ورودی ساختمان است. در اکثر ساختمان های مدرن درب ورودی ساختمان به یک راهرو منتهی می شود که در آن قسمت می توان ورودی آشپزخانه را تعبیه کرد. اهمیت در نظر گرفتن موقعیت مناسب برای آشپزخانه در حقیقت، دسترسی به نور و تهویه کافی است.

4. توجه به موقعیت ستون ها در طراحی پلان

یکی دیگر از مهمترین ویژگی های طراحی پلان این است که تعداد ستون هایی که برای هر ساختمان لازم است، مشخص می ‌شود. ستون های ساختمان، بخصوص در مجتمع های چند واحدی به صورت سرتاسری حتی در فضای پارکینگ نیز ادامه پیدا می کنند. به این ترتیب اگر مجتمع ‌های چند واحدی برای تعیین جای پارک خودروها در پارکینگ، نیاز به تقسیم بندی فضای کف داشته باشند، تعداد و اندازه ستون ها اهمیت پیدا می ‌کند.

5. چیدمان مبلمان داخلی در طراحی پلان ساختمان

یکی دیگر از مهمترین قسمت هایی که در طراحی پلان ساختمان اجرا می ‌شود، نشان دادن محل دقیق مبلمان لوازم و وسایل است. به این ترتیب، مشتریانی که برای خرید یک پلان ساختمان اقدام می‌کنند یا افرادی که طراحی خاصی را برای ساختمان خود نیاز دارند، با این روش حتماً می توانند طرح نهایی را در ذهن خود تصور کنند.

چرا خدمات طراحی ساختمان را به شرکت ‌ها واگذار کنیم؟

شاید این سوال برای شما به وجود آمده باشد که اگر بتوانیم با کشیدن یک طرح ساده یک نقشه معمولی را از آنچه در نظر داریم بر روی کاغذ ارائه دهیم، چه لزومی دارد که خدمات طراحی پلان، طراحی ساختمان، را از شرکت های با تجربه دریافت کنیم؟! برای اینکه اهمیت خدمات این شرکت های ساختمانی را بهتر درک کنید، شاید بهتر باشد درباره خدمات پیمانکاری یا مدیریت پیمان بیشتر صحبت کنیم. شما به عنوان یک مشتری که قصد ساخت و ساز یک ساختمان مسکونی و ساخت ویلا را دارید، به پیچ و خم ها و ظرافت های طراحی ساختمان آشنا نیستید. حتی اگر اطلاعات مقدماتی را درباره پروژه های ساختمانی و نقشه کشی داشته باشید، باز هم دانش تخصصی و به روز را ندارید و قطعاً نمی توانید ساختمان سازی را به سبک مدرن و امروزی پیش ببرید. اگر اینچنین بود، هر خانواده می‌توانست به تنهایی پروژه‌های ساختمانی خود را بسازد! که در این صورت تمام فرآیندها غیر ممکن و نا مطلوب می شد. شرکت های پیمانکاری ساختمانی و کارشناسانی که در طراحی ساختمان تجربه و تخصص دارند، به شما کمک می کنند که علاوه بر داشتن یک طرح عالی برای ساختمان سازی، بتوانید هزینه ‌های تمام پروژه را مدیریت کنید؛ هزینه هایی که می توانند مربوط به بخش خرید مصالح و طراحی اولیه، تجهیزات ساخت و ساز، دستمزد کارگران، هزینه های مشارکت و پیمانکاری، هزینه های ناخواسته و تحمیلی و نظایر اینها باشد. اگر به مدیریت یک پروژه ساختمانی فکر می کنید، پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات پیمانکاری، طراحی ساختمان و مشاوره در این حوزه ‌ها است. یک شرکت پیمانکاری موظف است تمام پروژه را از ابتدا تا انتها برای شما شفاف‌ سازی کند. طراحی ساختمان، بخش مهمی است که این شرکت تحت پوشش قرار می دهد. مشتریان پروژه های ساخت و ساز و یا شرکت هایی که به عنوان شریک کاری با طراحان ساختمان همکاری می کنند، همگی به دنبال یک هدف هستند؛ و آن هم ساخت یک بنای زیبا با نمای بیرونی و داخلی منحصر به فرد است.

خدمات اول خونه در طراحی ساختمان چیست؟

اگر به دنبال نقشه ساختمانی هستید یا می خواهید یک پلان ویژه برای آنچه که در ذهن دارید ترسیم کنید، پیشنهاد می کنیم قبل از آغاز به کار پروژه ساخت و ساز یا هرگونه قرارداد با شرکت پیمانکاری با مشاوران اول خونه تماس بگیرید. خدمات این وب سایت در حوزه طراحی ساختمان، طراحی پلان ساختمان، قیمت گذاری پروژه های ساخت و ساز ویلا، خرید و فروش ویلا در شمال می باشد. تمام تلاش تیم تخصصی اول خونه، بر این است که اهداف و طرح های ذهنی شما را در حوزه ساخت و ساز به واقعیت تبدیل کند.

فارسی
Call Now Button